Kościół – Stary Lubin – przejdź się tam!

Kościół na wzgórzu na Starym Lubinie to element krajobrazu, do którego przywykliśmy. Zazwyczaj przejeżdżamy drogami obok i nie zastanawiamy się nad tym „małym” zabytkiem położonym nieco na uboczu. Ja chciałbym namówić Was, aby podjechać samochodem i przejść się po wzgórzu, ew. zahaczyć o to miejsce podczas wycieczki rowerowej.

Po pierwsze kościół wcale nie jest taki mały jak się wydaje, jeśli staniesz na wzgórzu – zobaczysz, że to tak naprawdę duża, solidna konstrukcja. Jeśli o konstrukcję chodzi, to o ile mi wiadomo, jest to glina, słoma i drewno, konstrukcja sztachulcowa… i może się zdziwicie, ale ten budynek stoi już 334 lata! Słoma, glina i drewno uchodzą za nietrwałe materiały, pasjonaci budownictwa ekologicznego ze słomy nie raz spotykają się z etykietą oszołomów, tymczasem tuż pod naszym nosem jest budynek z tych materiałów, który stoi już ponad 3 wieki! Choćby z tego względu warto podjechać i oglądnąć konstrukcję.

Wzgórze na którym był kościół przez wieki było wykorzystywane jako cmentarz, obecnie jest obsadzone zielenią i nie ma śladu po cmentarnej przeszłości, są za to drzewa posadzone przez nowożeńców.

Samo wzgórze jest usypane sztucznie i jest najprawdopodobniej miejscem starego słowiańskiego grodu (czyli „pierwszego” Lubina) oraz/lub przedchrześcijańskiego ośrodka kultu związanego z naszym miastem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zabezpieczenie antyspamowe! Oblicz to: *